Az acél tartószerkezet jelentősége a raktárépületek esetében is jelentős. Mivel raktárépületeink sok esetben igényelnek nagy belmagasságokat, és a berendezés miatt nagy fesztávolságokat, így sokan gondolják úgy, hogy az acélszerkezetes megoldások, korlátai miatt nem alkalmasak ezen létesítmények tartószerkezeteinek kezelésére. Ez egyértelmű tévhit. Megannyi esetben sikerült előzetes tartószerkezeti elemzés és tervezés folyamán bebizonyítanunk, hogy az acélszerkezetes csarnokok gazdaságossági és alkalmazhatósági határait megrendelők és sok esetben az illetékes tervezők sem ítélik meg jól. Geometria függvénye, viszont sokszor végeztünk áttervezési feladatot, vasbeton szerkezetről, acélszerkezetre, mert az ajánlattételi számok végeredménye az acélszerkezet javára billentették a mérleget.


Először is nézzük meg milyen csarnok típusokkal gondolkodhatunk acél esetében
Nehéz meghatározni a csarnokok típusait, mert maga az acélszerkezet építőipari felhasználása rendkívül széles körű. Rengeteg lehetőség van benne ennek megfelelően a felhasználása is nagyon gyakori. Minden esetre összeszedtünk pár kimondottan acélszerkezetes típus-csarnokot.
Rendeltetés tekintetében lehetnek:
- Raktárak
- Magas raktárak
- Géptárolók
- Üzemek
- Műhelyek
- Mezőgazdasági termelők
- Mezőgazdasági tárolók
- Vendéglátóipari egységek létesítményei
Határoló szerkezeteik szerint lehetnek:
- Teljesen szigetelt
- Teljesen határolt szigeteletlen (lemez fal és tető)
- Részben határolt (fedett nyitott)
Tartószerkezeti kialakításuktól függően:
- Idomacél portál-keret szerkezetek
- Idomacél, vagy zártszelvény rácsostartós szerkezetek
- Attika falas, idomacél oszlopos és vagy zártszelvény rácsostartós szerkezetek
Tetőszerkezetük szerint:
- Lapos-tetős, attika falas
- Alacsony hajlásszögű nyeregtetős
- Magas hajlásszögű nyeregtetős
- Íves, vagy más néven donga tetős csarnokok
Helyszínrajzi elrendezés szerint:
- Szabadon álló
- Csarnok rendszer


Raktárépületek esetében
Már a tervezési folyamat is komolyabb odafigyelést és szakértelmet igényel. Figyelembe kell venni a létesítmény padozatára ható raktározási terheket, esetleges targonca, vagy nehézgép, forgalom okozta terheléseket, daru terheléseket. Nagyon fontos kérdés a létesítmény geometriai kialakítása során, az egyes raktározási célú berendezések elosztása, amely később a létesítmény hatékonyságát határozza meg.